Ekskurzija

Dijaki smo s pomočjo skupinskega dela, profesorjev in agencije Sonček organizirali ekskurzijo na Dunaj. Skupaj z nami so se na Dunaj odpravili dijaki multimedijskega krožka, sodelujoči debate ter programa EPAS. Izpred Gimnazije Ormož smo odšli ob 6.00 zjutraj. Na počivališču v Šentilju se nam je pridružila tudi naša vodička po Dunaju. Na poti smo se seznanili tudi z krajšo zgodovino poti po kateri smo se vozili, šli čez plan našega potovanja in se med drugim ustavili tudi na počivališču na Gradiščanskem.

Najprej smo si na Dunaju ogledali zunanjost palače Schönbruun in njene vrtove. Med drugim smo izvedeli tudi, da je bil ta dvorec od 18. stoletja do leta 1918 uporabljen kot poletna rezidenca Habsburžanov in da ima dvorec več kot 1400 soban. Sprehodili smo se po obsežnem parku, ki obdaja palačo.

Naš naslednji ogled je bila Hiša glasbe oz. Haus der Musik. Vsako nadstropje nas je popeljalo skozi oči takratnih umetnikov in nastajanje zvoka, ogled pa so popestrile številne interaktivne igre. Preizkusili smo se v interaktivni igri valčkovo kockanje, v kateri smo z metanjem kock ustvarili lasten valček. Seznanili smo se z zvočnimi, svetlobnimi in mehanskimi učinki simulacijskega bivanja v maternici. Izvajali smo različne zvočne eksperimente, prisluhnili vesolju in lastnemu telesu. Ker brez dunajskih klasikov ne gre, smo se v enem izmed nadstopij poučili tudi o njih in si ogledali njihove osebne predmete. Kot zadnjo atrakcijo smo se v Hiši glasbe preizkusili tudi kot virtualni dirigenti, kjer smo s posebno dirigentsko palico dirigirajo virtualnemu orkestru, glasbeniki na zaslonu pa so sledili našemu tempu.

Sprehodili smo se tudi po samem mestu Dunaj, si ogledali njegove znamenitosti in se poučili o zgodovini mesta. Ogledali smo si kip Marije Terezije in njen trg ter Stolnico sv. Štefana. Na Michaelerplatzu smo si ogledali bivšo cesarsko palačo Hofburg, ki je bila glavna zimska rezidenca cesarjev habsburške dinastije in vladarjev avstro – ogrskega cesarstva. Med drugim smo nekaj svojega časa namenili tudi cesarski kapeli Burgkapelle.

Po ogledu mesta smo imeli nekaj prostega časa za topel obrok in druženje, nato pa je bil čas, da se odpravimo nazaj proti domu. Na poti domov smo si ogledali še The Hundertwasser Houses, ki so nas presenetile z svojo barvno lepoto in razgibanostjo. Sprehodili smo se tudi po trgovinicah nasproti te hiše, ki nam je dala občutek kot da smov sami zgradbi. Tla so namreč razgibana tako kot v naravi.

Skupaj smo preživeli veliko časa, se spoznali z dunajsko kulturo in mestom ter najpomembneje zabavali smo se. Tudi na avtobusu nam ni primanjkovalo dobre volje, nasmehov in glasne glasbe.